Jesteś tutaj:
  2. Język polski

WYKAZ LEKTUR 2022/2023

Klasa IV:

1. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa– 10.10.

2. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań: „Najmilsza pamiątka”, „Rosół”, „Dzienniczki”, „Palę cygaro”)– czytane w czasie lekcji

3. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła Latania– 09.01.

4. Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant- 13.02.

5. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)– w podręczniku

6. Frances Hodgson Burnet, Tajemniczy ogród– 03.04.

Pozycje z podręcznika:

K. I. Gałczyński „Wizyta”, J. Tuwim „Spóźniony słowik”, J. Kulmowa „Marzenia”, „Zasypianie lasu”, J. Twardowski „W klasie”, J. Brzechwa „Samochwała”, „Nowy rok szkolny”, J. Wybicki „Mazurek Dąbrowskiego”, J. Kulmowa „Po co jest teatr?”, W. Bełza „Motyl”, J. Tuwim „Dyzio marzyciel”; A. Kamieńska „Babcia”; „Maszerują strzelcy”; legendy: „Piast Kołodziej”, „O Lechu, Czechu i Rusie”; baśnie: Charles Perrault „Kopciuszek”, A. Puszkin „Bajka o rybaku i rybce”.

*Pogrubioną czcionką zaznaczono lektury obowiązkowe, pozostałe to uzupełniające. Podane daty są orientacyjne.

Klasa V:

1. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa– 03.10.

2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (fragmenty ksiąg I i III- zwyczaje i obyczaje)- w podręczniku

3. Bolesław Prus Katarynka– 7.11.

4. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni– 16.01.

5. Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty)– czytane w czasie lekcji

6. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo– 13.03.

Pozycje z podręcznika:

A. Mickiewicz „Przyjaciele”, „Powrót taty”, J. Kulmowa „Co to jest radość?”, J. Twardowski „Ręce”, Cz. Miłosz „Ojciec w bibliotece”, J. Słowacki „W pamiętniku Zofii Bobrówny”, T. Różewicz „Przepaść”, K. I. Gałczyński „Wróbla Wielkanoc”,

legendy: „O Wandzie, co nie chciała Niemca”,

mity: „Mit o powstaniu świata”, „Mit o Demeter i Persefonie”, „Mit o Syzyfie”, „Mit o Heraklesie”, „Mit o Tezeuszu i Ariadnie”, „Mit o Dedalu i Ikarze”.

Klasa VI:

1. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi– 17.10.

2. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem– 05.12.

3. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy– 13.03.

4. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (fragment księgi IV- polowanie, koncert Wojskiego)– w podręczniku

5.  Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów– 08.05.

Pozycje z podręcznika:

J. Twardowski „Starzy ludzie”, „Wielkanocny pacierz”, T. Różewicz „Bursztynowy ptaszek”, A. Kamieńska „Wieczór”, Cz. Miłosz „Do mojej natury”, „Ojciec objaśnia”, Z. Herbert „Pudełko zwane wyobraźnią”, J. Kulmowa „Człowiek żeby patrzał”, L. Staff „Odys”, J. Tuwim „Czereśnie”;

bajki: I. Krasicki „Potok i rzeka”, „Syn i ojciec”, „Kałamarz i pióro”, J. Brzechwa „Lis i jaskółka”,

przypowieści: „Stworzenie świata”, „Przypowieść o siewcy”, „Miłosierny Samarytanin”, „Przypowieść o talentach”, „Przypowieść i pannach roztropnych i nierozsądnych”;

mity: „Mit o Prometeuszu”, „Mit o Orfeuszu i Eurydyce”.

Klasa VII:

1. Aleksander Fredro, Zemsta– 26.09.

2. Adam Mickiewicz, II część Dziadów– 07.11. czytane w czasie lekcji

3. Charles Dickens, Opowieść wigilijna– 12.12.

4. Henryk Sienkiewicz, Latarnik– 23.01.

5. Ignacy Krasicki, Żona modna– w podręczniku (pominięte na egzaminie)

6. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis– 20.03.

7. Agatha Christie, Dwanaście prac Herkulesa– 17.04.

8. Zofia Kossak-Szczucka, Bursztyny (wybrane opowiadanie)- maj, czytane w czasie lekcji

Pozycje z podręcznika:

fraszki: J. Kochanowski „Do fraszek”, „Na młodość, „Do Hanny”, „Na nabożną”, „O żywocie ludzkim”, „Na zdrowie”, „Na lipę”, „Na dom w Czarnolesie”, „Na zachowanie”;

pieśni (pominięte na egzaminie): J. Kochanowski „Pieśń świętojańska o sobótce (Panna XII), „Pieśń II z Ksiąg pierwszych”,

treny: J. Kochanowski „Tren I”, „Tren V”, „Tren VII”, „Tren VIII”,

J. Sztaudynger „Piórka”, W. Szymborska „Nic dwa razy”, A. Mickiewicz „Świtezianka”, S. J. Lec „Myśli nieuczesane” (fragmenty), J. Liebert *** (Uczę się ciebie, człowieku).

Klasa VIII:

1. Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty) czytane w czasie lekcji i jako zad. dom.– 19.09.

2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz– 24.10. czytane razem, księga po księdze

3. Juliusz Słowacki, Balladyna– 28.11.

4. Sławomir Mrożek, Artysta– w podręczniku (pominięte na egzaminie)

5. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec– 30.01.

6. Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę– 06.03. czytane w czasie lekcji

7 Stefan Żeromski, Syzyfowe prace– 24.04. (pominięte na egzaminie)

8. Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża– maj, początek- ekranizacja

A. Mickiewicz „Burza”, „Śmierć Pułkownika”, „Reduta Ordona”,

S. Barańczak „Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka”, C. Norwid „Moja piosnka” [II], T. Różewicz „List do ludożerców”, K. Wierzyński „Zielono mam w głowie”, M. Hemar, J. Tuwim „Piosenka o szczęściu”, J. Lechoń „Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczą główną…”, B. Leśmian „Szewczyk”, K. K. Baczyński *** (Niebo złote ci otworzę…), L. Staff „Pierwsza przechadzka”.