OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE WILKÓW

Za Tobą zimny smutków loch –

Przed Tobą świty zmartwychwstania,

(…)”

Lwów, 1914 r. Józef Mączka, Wstań, Polsko moja!

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE WILKÓW

11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Społeczność szkół podstawowych z Bukowia i Wilkowa oraz władze i pracownicy Gminy Wilków, jak również Dyrekcje wszystkich szkół prowadzonych przez Gminę Wilków uroczyście świętowali ten dzień 10 listopada w Gminnym Domu Kultury w Wilkowie. Uczniowie PSP w Bukowiu pod kierownictwem Dyrektor szkoły Katarzyny Wypart i przy wsparciu Pani Joanny Wojciechowskiej oraz Andrzeliki Jazłowieckiej mieli zaszczyt wystąpić z programem artystycznym. Uroczyście został odśpiewany hymn narodowy, który w tym dniu zabrzmiał
w wielu polskich szkołach, jako wyraz naszego patriotyzmu i kontynuacja rządowego programu p.n.: „Szkoła do hymnu!”. Następnie w montażu słowno-muzycznym przybliżone zostały okoliczności utraty niepodległości i długiej, bo 123 letniej, drogi Polaków do odzyskania wolności i niezawisłości. Wspólnie przeżywaliśmy zrywy narodowe, procesy wynarodawiania Polaków, walkę o polską mowę, kulturę i historię, I wojnę światową i wreszcie kształtowanie się niepodległego państwa polskiego. Razem z Błękitną Armią i Legionami „rzucaliśmy na stos swój życia los”, głośno sprzeciwialiśmy się germanizacji, odśpiewując uroczyście słowa „Roty” i wyznawaliśmy akt przynależności do narodu, odmawiając wspólnie „Katechizm dziecka polskiego”.  Wszystkie pieśni patriotyczne były wyświetlane, więc obecni na uroczystości mogli włączać się w śpiew, co jeszcze bardziej nas jednoczyło.

Po akademii głos zabrał Wójt Gminy Pan Bogdan Zdyb, który podziękował za piękną lekcję historii, wręczając opiekunkom przedstawienia róże, a uczniom czekolady. Swoją wdzięczność za możliwość wspólnego przeżywania tak podniosłej uroczystości wyrazili również Dyrektorzy Szkół: Krystyna Sochalska, Roman Półrolniczak i Katarzyna Wypart.

Święto Niepodległości to dla Polaków szczególny czas; czas pamięci o tych, dzięki którym „Polska nie zginęła”, czas podziękowań tym, którzy oddali życie za ojczyznę i przez swoje męstwo, odwagę i postawę pielęgnowali pamięć o Polsce, jej wielkości, historii, dokonaniach, języku; czas wspomnień wielkich Polaków- sławnych i zapomnianych z imienia i nazwiska, ale oddanych Polsce sercem i duszą. Życzmy sobie i naszemu dumnemu narodowi wolności, pokoju i szczęścia. Tak wielokrotnie doświadczany historycznie naród doczekał się w końcu niezawisłości – oby trwała ona jak najdłużej.

Sprawozdanie zdała: Katarzyna Wypart