Narodowe Czytanie 2023

22 września nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej 12. odsłony ogólnopolskiej akcji czytelniczej ogłoszono powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Zaproszenie na tę uroczystość przyjęli: Wójt Gminy Wilków- Pan Bogdan Zdyb, podinspektor ds. kadr i oświaty- Pani Anna Jankowska, radne Gminy Wilków- Pani Irena Marszałek oraz Pani Magdalena Łambucka, sołtys wsi Bukowie- Pani Barbara Kuświk. Zaproszeni goście, wraz z Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu- Panią Katarzyną Wypart, przedstawili fragmenty powieści ukazujące historię Jana i Cecylii, protoplastów rodziny Bohatyrowiczów.

Wydarzenie rozpoczęło przemówienie Pani Dyrektor, która powitała zebranych gości, uczniów oraz pracowników szkoły i w nawiązaniu do listu Pary Prezydenckiej, przypomniała o idei akcji. Następnie polonistka- Anna Danielczyk przedstawiła kilka ciekawostek z życia autorki powieści, wprowadziła w kontekst historyczny epoki pozytywizmu.

Po części wstępnej, przyszedł czas na piękne odczytanie fragmentów prozy- w tym charakterystycznych dla twórczości Orzeszkowej opisów przyrody oraz dialogów ukazujących wartość pracy, determinację i heroizm w codziennych staraniach o godne i szczęśliwe życie. Po prezentacji głos zabrał Wójt Gminy Wilków, następnie każdy z przybyłych gości. Pani Dyrektor przekazała podziękowania za udział we wspólnym czytaniu i podsumowała całość wydarzenia.

Na zakończenie wszyscy chętni uczestnicy spotkania mogli własnoręcznie odbić pamiątkowy stempel upamiętniający akcję Narodowego Czytania 2023. Uczniowie otrzymali również pamiątkowe zakładki ze znanymi fragmentami „Nad Niemnem”. Przybyli goście obdarowali wszystkich słuchaczy słodkimi upominkami.

Wspólnie spędzony czas dostarczył miłych wrażeń, był okazją do tego, by docenić wartość czytania i na nowo odkryć piękno literatury polskiej.