Szczepienia ochronne

Informacje dotyczące realizacji szczepień przeciw

ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) w ramach powszechnego programu szczepień

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 i uzupełnia bezpłatny Program Szczepień Ochronnych dzieci i młodzieży o nowy zakres ochrony przed chorobami wywołanymi przez HPV /wirus brodawczaka powodujące m.in. raka szyjki macicy/.

I. Realizacja szczepień

Szczepienia przeciw HPV rozpoczną się od 1 czerwca 2023 r.

Szczepienia będą przeprowadzane u dziewcząt i chłopców w grupach wiekowych 12 i 13 lat. W 2023 r. będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011.

Dla rocznika 2010 szczepienie musi być rozpoczęte przed ukończeniem 14 r.ż. i może być zakończone po dacie 15 urodzin (z zachowaniem dwudawkowego schematu).

Dzieci, odpowiadające wiekowo wskazanym zaleceniom do szczepienia, które na dzień rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.

II.  Schemat szczepienia.

Schemat szczepienia w powszechnym programie szczepień w obu szczepionkach jest 2-dawkowy, gdzie druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej. Rekomendowany odstęp podania drugiej dawki wynosi 6 miesięcy.

III. Zasady realizacji szczepień

Szczepienie dotyczy dzieci w wieku 12 i 13 zarówno dziewcząt jak i chłopców.

Uwaga! Szczepienia mogą być realizowane niezależnie od złożonej deklaracji wyboru lekarza POZ.

IV. Rejestracja na szczepienie.

Szczepienia będą prowadzone w Przychodni w Wilkowie po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu pod numerem telefonu 77 419-51-20. Wszelkich dodatkowych informacji udzieli personel przychodni.