Publiczna Szkoła Podstawowa w Bukowiu

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 110333
  • Do końca roku: 242 dni
  • Do wakacji: 49 dni

Obchody Pierwszego Dnia Wiosny i Światowego Dnia Zespołu Downa 2024

Obchody Pierwszego Dnia Wiosny i Światowego Dnia Zespołu Downa w Naszej Szkole

21 marca każdego roku niesie ze sobą nie tylko obietnicę cieplejszych dni, ale także radość i solidarność w naszej społeczności szkolnej. W dniu tym, zgodnie z długą tradycją, obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. Jest to czas, gdy szkolne korytarze ożywają w kolorach wiosennych dekoracji, a uczniowie, pełni entuzjazmu, przygotowują różnorodne ozdoby, w tym gaiki wiosenne, które dodają uroku naszej szkole.

W ramach obchodów Dnia Wiosny, odbył się uroczysty pochód z Marzanną, którą z wielkim zaangażowaniem przygotowali uczniowie klasy VIII oraz gaikami. Marzanna, symbolizująca koniec zimy, została uroczyście spakowana i następnie wysłana (kurierem) do morza, co było symbolicznym pożegnaniem z chłodem i powitaniem ciepłych dni wiosennych. Gaiki natomiast przyozdobiły hol szkoły.

Jednakże, obchody tego dnia w naszej szkole to nie tylko okazja do cieszenia się nadejściem wiosny, ale również do wyrażenia solidarności i wsparcia dla innych.

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa, ustanowiony z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Zespół Downa to zespół genetyczny, który występuje u osób od urodzenia i wiąże się z pewnymi charakterystycznymi cechami fizycznymi oraz ograniczeniami intelektualnymi. Osoby z Zespołem Downa często potrzebują specjalnej opieki i wsparcia w codziennym życiu, ale są również pełne miłości, radości i talentu.

Zespół Downa jest spowodowany dodatkowym egzemplarzem chromosomu 21, stąd obchody Światowego Dnia Zespołu Downa przypadają właśnie 21 marca (21.03), symbolizując dodatkowy chromosom. Jest to dzień, który ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat Zespołu Downa, promowanie akceptacji i integracji osób z tym zespołem oraz podkreślenie ich wartości i potencjału.

Dzień Kolorowych Skarpetek, który obchodzimy właśnie 21 marca, ma dodatkowe znaczenie. Kolorowe skarpetki są symbolem solidarności z osobami z Zespołem Downa oraz wyrazem naszego szacunku i wsparcia dla nich. Poprzez noszenie kolorowych skarpetek wyrażamy naszą gotowość do akceptacji i integracji, co buduje w naszej społeczności atmosferę wzajemnego zrozumienia i wsparcia.

W tym dniu uczniowie klasy VII i VIII przedstawili również krótki montaż na temat Dnia Świętego Patryka oraz został rozstrzygnięty konkurs na plakat o symbolach Irlandii (kl. 4-8) i na kapelusz dla skrzata (klasy 1-3).

21 marca w naszej szkole to zatem nie tylko świętowanie nadejścia wiosny, ale również okazja do wyrażenia solidarności i empatii wobec innych. Jest to czas, gdy razem celebrujemy życie i różnorodność, podkreślając jednocześnie wartość każdej jednostki w naszej społeczności.