Spotkanie z panią dietetyk

„W zdrowym ciele zdrowy duch”- to hasło przewodnie spotkania uczniów klas I- IV i V- VIII ze specjalistą w dziedzinie żywienia panią dietetyk Alicją Czyżowicz- Malicką w dniu 22 listopada 2023r.. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W czasach, kiedy dzieci najchętniej sięgają po słodycze, chipsy, fast foody niezwykle ważne jest wyrobienie odpowiednich nawyków żywieniowych. Nieodpowiednie odżywianie prowadzi do szeregu chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy, alergii i otyłości. Teraz umieramy nie z głodu, lecz z przejedzenia. Nadmiar tłuszczu, cukru, soli, konserwantów, przetworzonych produktów wpływa rujnująco na nasze zdrowie.

Pani dietetyk podkreśliła, że  tylko wypracowane, zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą cieszyć się dobrą formą oraz zgrabną sylwetką. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważną rolę  w jadłospisie odgrywają dobrze skomponowane posiłki. Dzieci uzyskały również informacje na temat produktów, jakich powinny unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się zdrowiem, witalnością i dobrym samopoczuciem. Pani Alicja zwróciła także uwagę na łączenie elementów zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu, ponieważ  aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie w procesie nauki i w prawidłowym rozwoju. Warto wspomnieć, że pani Alicja Czyżowicz-Malicka w 2015 roku wywalczyła tytuł wicemistrzyni Europy do lat 17 w zapasach.

Dziękujemy pani Alicji  za ciekawe zajęcia i mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże naszym uczniom wyeliminować błędy w sposobie żywienia, co pozytywnie wpłynie na ich zdrowie.