Wieczór Poezji Wisławy Szymborskiej w PSP w Bukowiu

Za nami XII edycja Wieczoru Poezji. Wydarzenie poświęcone było pamięci jednej z najwybitniejszych polskich poetek- Wisławy Szymborskiej. W tym roku przypada okrągła, setna rocznica urodzin noblistki. W związku z ogłoszeniem przez Senat roku 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej organizowany w ramach wieczoru Gminny Konkurs Recytatorski, pod patronatem Wójta Gminy Wilków Pana Bogdana Zdyba, czerpał z twórczości Szymborskiej. Organizatorami wydarzenia, jak co roku, była Publiczna Szkoła Podstawowa w Bukowiu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowie Filia w Bukowiu.

Uczestnikami konkursu recytatorskiego byli uczniowie szkół podstawowych gminy Wilków: Publiczna Szkoła Podstawowa w Wilkowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Idzikowicach, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Dębniku oraz nasi reprezentanci– Publiczna Szkoła Podstawowa w Bukowiu.

Tegoroczna- XII edycja spotkania z poezją odbyła się 3 listopada. Wysoki poziom uczniowskich recytacji oraz pozytywny odbiór wydarzenia zdecydował o szerokim odbiorze społecznym. W naszych progach przywitaliśmy licznie przybyłych gości: przedstawicieli gminy oraz instytucji oświatowych, proboszcza parafii Bukowie, społeczność lokalną, rodziców, młodzież, nauczycieli oraz przyjaciół szkoły.

W składzie jury konkursu recytatorskiego zasiadły: Pani Agnieszka Klimas- Dyrektor Biblioteki Publicznej w Namysłowie, Pani Justyna Łappo- lokalna poetka oraz Pani Emilia Cybulska- lokalna wokalistka. Czwartym członkiem komisji konkursowej była tutejsza społeczność, która z uwagą wsłuchiwała się w recytacje uczniów, aby wyłonić zwycięzcę publiczności.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor PSP w Bukowiu- Katarzyna Wypart, która przywitała przybyłych gości oraz wprowadziła liryczny nastrój recytacją wiersza Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję”. Następnie głos zabrała polonistka szkoły, która przybliżyła sylwetkę nietuzinkowej poetki, patronki konkursu, Wisławy Szymborskiej. W końcu przyszedł czas na rozpoczęcie konkursu recytatorskiego. Uczniowskie recytacje wierszy wywołały nostalgię, wzruszenie, skłoniły do refleksji, ale i wywołały radość. Wybór zwycięzców konkursu okazał się nie lada wyczynem, przedstawiciele szkół podstawowych prezentowali wysoki poziom.

Szczególna odsłona wieczornicy wymagała szczególnej oprawy muzycznej, zadbała o nią wokalistka Pani Emilia Cybulska, której występ muzyczny uświetnił spotkanie. Solistka zaprezentowała piosenkę z repertuaru Natalii Kukulskiej „Zakochani”. Bogatemu repertuarowi wierszy oraz utworów muzycznych towarzyszyła prezentacja multimedialna.

W tegorocznym Gminnym Konkursie Poezji Wisławy Szymborskiej:

I miejsce zdobył Piotr Tychański z PSP w Bukowiu, za interpretację wiersza „Cebula”,

II miejsce przyznano Marii Kilan z PSP w Wilkowie, za recytację wiersza „Perspektywa”,

na III miejscu stanęła Oliwia Klimczak z PSP Bukowiu, uczennica wygrała również nagrodę publiczności, wszystko to za interpretację wiersza „Kot w pustym mieszkaniu”.

Laura Sole z ZSP z Idzikowic została wyróżniona przez jury za recytację wiersza „Perspektywa”.

W trakcie, oraz po skończonym montażu słowno-muzycznym, zaproszeni goście mieli możliwość wymiany wrażeń, sprzyjały temu rozmowy przy filiżance kawy i herbaty oraz przy poczęstunku domowymi wypiekami.

Po ogłoszeniu wyników przyszedł czas na wręczenie nagród, których sponsorem był Wójt Gminy Wilków Pan Bogdan Zdyb oraz Rada Rodziców PSP w Bukowiu. Uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody. Dodatkowo każdy przybyły otrzymał pamiątkę – breloczek wykonany przy użyciu drukarki 3D, z wygrawerowanym hasłem wieczoru poezji. Pod koniec uroczystości głos zabrała Pani Katarzyna Wypart, Wójt Gminy Wilków- Pan Bogdan Zdyb, członkinie jury, polonistki z poszczególnych szkół, wywiązała się dyskusja pełna wzruszeń i uznania wobec pracy uczniów oraz organizatorów Gminnego Konkursu Poezji Wisławy Szymborskiej.

Kolejny raz Wieczór Poezji stał się okazją do integracji szkół, mieszkańców okolicznych wsi, rodziców, młodzieży. Wspólnie spędzony czas dostarczył publiczności i artystom wielu wzruszeń i emocji.

Pomysłodawczynie oraz autorzy spotkania dziękują serdecznie władzom gminy, rodzicom uczniów, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do jego zrealizowania.

Relację zdały: Anna Danielczyk, Joanna Kapłon, Joanna Wojciechowska

Link do zdjęć z wydarzenia: https://photos.google.com/u/1/share/AF1QipNvRMLgF8KtPZyHsyvG4Yp6wXyP13nBg32h8rgDuOTKocIxiZM_As1uRadd7v1Nng?key=TWxFUlpSZnJZQ1NFb2gxSGR1ZGtHNmRRRFFOSmlB