Sprzątanie Świata 2021

W tym roku, po raz kolejny, uczniowie Szkoły Podstawowej w Bukowiu dołączyli do 40 mln wolontariuszy z całego świata i wzięli udział w Sprzątaniu Świata. 28. akcja odbywała się pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”.

Siedemnastowieczny filozof, Kartezjusz stwierdził, że wątpi we wszystko. Jednego był pewien, myślał, a więc stwierdził: „Myślę więc jestem”. Jedynym sposobem powstrzymania dalszej degradacji naszej Ziemi jest przewidywanie konsekwencji, jakie może spowodować każde nasze działanie.

W tym roku szczególną uwagę zwrócono na używanie plastiku, tworzywa stosowanego powszechnie ze względu na znakomite właściwości i niską cenę. Nie da się z niego całkowicie zrezygnować. Tymczasem raz wyprodukowany plastik nigdy nie zniknie ze środowiska, ulega rozdrobnieniu na cząstki tak małe, że nie można ich zobaczyć. Mikroplastik można znaleźć wszędzie, jest więc również w niezbędnych ludziom wodzie i powietrzu, potem w żywności. Oczywiście jest  szkodliwy dla wszystkich organizmów na Ziemi, w tym ludzi. Konieczna jest więc odpowiednia gospodarka plastikiem: zmniejszenie produkcji, dłuższe używanie przedmiotów wykonanych z tego surowca, rezygnacja z jednorazowych rzeczy i zbędnych opakowań. Nieodzowne staje się sortowanie odpadów, aby poddawać plastik recyclingowi.

Podczas tegorocznej akcji uczniowie pozbierali śmieci wzdłuż swojej drogi do szkoły, następnie posortowali je i wrzucili  do odpowiednich pojemników. Dokonali tego bardzo sprawnie, ponieważ są obeznani z problemem segregacji śmieci. Praktyka czyni mistrza. Na korytarzach szkoły w Bukowiu od dawna stoją odpowiednio oznaczone pojemniki, do których przedszkolaki i uczniowie wrzucają swoje codzienne śmieci.

Tak więc stare powiedzenie „Pomyśl, zanim coś zrobisz” nie traci na aktualności! Chodzi przecież nie  o to, by wciąż sprzątać, ale o to, by nie bałaganić.

Relację zdała: Katarzyna Knaś