Spotkanie z policjantką

Działania profilaktyczne

W dniu 22 września 2021 r. odbyło się spotkanie uczniów klas IV- VIII z panią asp. sztab. Katarzyną Ulbrych.

Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: klasy IV- V oraz VI- VIII. Na pogadankach poruszono następujące tematy:  "Hejt w sieci", "Zapobieganie mowie nienawiści" oraz "Mediacje rówieśnicze". Są to tematy, które są "na czasie", młodzi ludzie często borykają się z problemami poruszanymi na spotkaniu i nie zawsze wiedzą jak sobie (i innym) pomóc. Na spotkaniu uczniowie również dowiedzieli się jakie mają prawa i obowiązki w świetle przepisów, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną. Policjantka zwróciła uwagę na postawy jakie powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo i jakie grożą im konsekwencje w przypadku popełnienia czynu karalnego.

Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do policjantki.

Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistkę w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.

Zajęcia z przedstawicielką policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo- profilaktycznego w naszej szkole.

Tematy poruszone z uczniami są ważne też dla rodziców, dlatego w dniu 9 września, pani asp. sztab. Katarzyna Ulbrych pojawiła się na spotkaniu z rodzicami. Przypomniała im jak ważną rolę pełnią oni w życiu swoich niepełnoletnich dzieci, uczuliła na konieczność kontroli działania dzieci w Internecie. Przypomniała również o konsekwencjach prawnych w przypadku działań niezgodnych z prawem.

Relację zdały:

Joanna Kapłon